Roztoči a alergie na prach - doporučená opatření

SK CZ

Roztoči a alergie na prach, protiroztočové povlaky Pristine - doporučená opatření

Alergie na prach a roztoče - doporučená opatření

 

Prach a roztoči v bytě

Zdaleka nejčastější příčinou alergie dříve obecně nazývané „alergie na bytový prach“ jsou roztoči bytového prachu. Roztočové alergeny, obsažené ve výměšcích roztočů, především v jejich fekáliích, se šíří zejména vzduchem a alergikům nejvíce vadí jejich přístup do organismu vdechováním. Mezi ostatními bytovými alergeny mají spíše větší rozměry a spojují se s relativně „většími“ částečkami domácího prachu (více než deset tisícin milimetru), jde tedy o těžší složku prachu s vyšší tendencí usazování, narozdíl od například kočičích nebo psích alergenů, které zůstávají po rozvíření v ovzduší dlouhodobě, více dnů. Potíže roztočového původu proto často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování, úklidu a podobně.

 

Souhrn nejdůležitějších opatření v případě alergie na prach a roztoče

Doporučené úpravy domácího prostředí pro pacienty trpící nebo ohrožené alergií na domácí prach a roztoče jsou rozděleny do tří skupin podle stupně důležitosti. V první skupině jsou opatření nezbytně nutná, ve druhé opatření vhodná a doplňující. Poslední skupina obsahuje opatření náhradní a pomocná.

 

I. skupina - nezbytně nutná protiroztočová opatření

Pozornost zaměřte v první řadě na hlavní zdroj roztočů bytového prachu v domácnosti - ložnici a lůžko.

 • Matrace, peřiny a polštáře uzavřete do speciálního povlečení, které je nepropustné pro roztoče i roztočové alergeny a propustné pro pot a vodní páry.
 • V případě matrací nelze ochranné protiroztočové povlaky účinně nahradit žádným opatřením.
 • Polštáře a peřiny lze místo speciálního povlečení ošetřovat pravidelným praním. Aby byl tento náhradní postup skutečně účinný, je třeba prát peřiny a polštáře každý týden, a to nejméně na 60 °C. Suché čištění může sice roztoče zabít, jejich alergeny však neodstraňuje.
 • Nezbytné je i pravidelné a časté praní veškerého ložního prádla.
 • Z ložnice v maximální možné míře odstraňte koberce a bytové textilie.
 • Odstraňte též vycpané hračky s textilními povrchy a další špatně omyvatelné a polstrované předměty, pokud nejde o speciální výrobky pro alergiky. Pokud takové hračky v ložnici zůstávají, mají se také často prát, a to stejně jako lůžkoviny na 60 °C.
 • Účinné povlečení nepropustné pro roztočové alergeny musí být zhotoveno ze speciálních textilií, vyrobených pouze k tomuto účelu. Kvalitu a účinnost takového povlečení doporučujeme ověřit, nejlépe u informovaného alergologa.
 • V ložnici udržujte optimální relativní vlhkost vzduchu, tj. přibližně 50%.
 

II. skupina - vhodná a doplňující protiroztočová opatření

Jejich uskutečnění je bez realizace předchozích opatření nedostatečně účinné. Tato skupina se týká celého bytu.

 • Doporučujeme jednoduché zařízení místností, umožňující snazší úklid a stírání prachu.
 • V místnostech snižujte relativní vlhkost vzduchu, nejlépe na hodnotu přibližně 50%.
 • Koberce je vhodnější odstranit, než se je snažit jakýmkoli způsobem roztočů zbavovat. Nejvhodnější podlahové krytiny jsou ty, které jsou stíratelné navlhko.
 • Ostatní bytový textil, zejména závěsy a přehozy, je doporučeno co nejvíce omezit a pravidelně prát na 60 °C.
 • Nábytek je lépe volit nečalouněný a nepotažený látkou.
 • Šaty a jiné předměty zadržující prach uzavírejte ve skříních.
 • Při úklidu nejprve setřete prach v celé místnosti navlhko, vhodné jsou speciální utěrky.
 • Pokud je to možné, ložnici ze suterénu přestěhujte do vyššího patra.
 • Děti by si neměly hrát v postelích a na pohovkách, skákat tam a dělat polštářové války.
 

III. skupina - náhradní a pomocná protiroztočová opatření

Doporučeno v případě ponechání koberce, čalouněného nábytku a textilních předmětů. Ani sebepečlivější údržba koberců a čalouněného nábytku nemůže zajistit doporučené snížení množství alergenů v místnostech. Pokud si je přesto ponecháte, doporučujeme:

 • Často luxujte koberce a čalouněný nábytek vysavačem vybaveným zdvojenými stěnami sáčků a HEPA filtrem. Přitom používejte masku proti vdechování zvířených alergenů.
 • Ošetřujte koberce a polstrovaný nábytek akaricidy (přípravky na zabíjení roztočů) podle návodu výrobce. Ještě účinnější při hubení roztočů může být jejich vícehodinové vystavování mrazu nebo slunci s následným důkladným vyklepáním.
 • Má-li být v bytě čalouněný nábytek, měl by mít kožený nebo jiný nepropustný povrch.
 • Bytové textilie by měly být z lehkého materiálu, který snáší časté praní při teplotě nejméně 60 °C.
 • Hračky s textilním povrchem je nutné pravidelně prát v horké vodě. Jinou možností je jejich vymrazení po dobu 24 hodin s následujícím vypráním z důvodu odstranění alergenů.
 • Nevhodné je polehávání na čalouněném nábytku, kobercích nebo pod postelemi.
 

Nebojte se zeptat, rádi Vám poradíme

Víme, že realizace výše uvedených protiroztočových opatření nemusí být vždy snadná. Budete-li mít při jejich provádění jakékoli otázky či nejasnosti, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme s nejvhodnějším postupem protiroztočové ochrany, zařízením místností obývaných alergiky, výběrem vhodných produktů apod., a v případě potřeby zprostředkujeme zodpovězení Vašich dotazů specializovanými lékaři - alergology.

Kam pokračovat dále?

Roztočové alergeny se vyskytují ve všech domácnostech, i v těch nejčistších. Existuje však několik poměrně jednoduchých opatření, která mohou jejich množství v bytě významně snížit a úspěšně tak působit proti roztočové alergii. Možnost účinné ochrany před roztoči se zakládá na skutečnosti, že jejich alergeny se hromadí zejména uvnitř matrací, polštářů a přikrývek, čalounění a textilu. Vědecké studie dokazují, že pokud se tato místa ošetřují stanoveným způsobem, lze snížit vystavování osob alergenům o 90 - 99 %, což má samozřejmě příznivý dopad na zdraví alergika.

Účinná opatření proti roztočům a jejich alergenům jsou základním doporučeným způsobem léčby i prevence uvedených onemocnění a doporučují se i v případě bezpříznakového období roztočové alergie.

Tato opatření byla vypracována v souladu s mezinárodně uznávanými postupy. Vyplývají mimo jiné i ze společného textu odborníků z 22 vyspělých zemí, který byl vydán pod patronátem Světové zdravotnické organizace (WHO) a je základním materiálem Globální iniciativy pro astma (GINA). U nás se ke stejnému programu hlásí národní instituce Česká iniciativa pro astma (ČIPA).